KARANTİNA DEĞİL İNZİVA

Fatih YILDIZ
2 min readApr 17, 2020

Üst üste gelen zorluklar insanın içini karartıyor şu günlerde. Hiçbir iş yapası gelmiyor insanın içinden. Olaylara bir de pesimist pencereden bakınca, yaşananlar tam bir kabusa, adeta ruhi bir girdaba dönüşüyor. Gerçekten elim bir tablo. Evlere kapatıldık. Camilerimiz kapatıldı. Kabe kapatıldı. Belki de Mescid-i Haram İslam tarihinde ilk defa bu kadar yalnız… Rikkatli bir gönül için çok hazin bir durum bu. Evet, olaylar zahiren üzücü. Zihni, kök salmış materyalizm süzgecinden geçen, bu asrın insanı için hadiselerin değerlendirilmesi çilesi ağır bir yük. Fakat zahmetin altındaki rahmeti görebilmek, olaylara iyimser yaklaşabilmek lazım. Optimistliğin mehaz olduğu polyannacılıktan değil, realite çerçevesinde bir iyimserlikten bahsediyorum.

Aslında, şu günler insana kendi ruhi hüviyetini bulması için fırsat sunuyor. Kendini bulma, nefsini bilme fırsatı. Bol bol tefekkür edebilme fırsatı. Varlıkta değerini anlayamadığımız, ülfet peyda eden nimetlerin kıymetini anlama fırsatı. Sahiden insan nimetlerin değerini yoklukta anlıyor. Bu günler, en sıradan gelen şeylerin ne kadar büyük nimetler olduğunu anlatıyor.

Evet, günlerimiz sıkıntılı. Ancak hayat zorluklarla kuvvet bulur, tekemmül eder. İnsanı öldürmeyen acı güçlendirir diye bir söz var. Malumdurki, bir kelebeğin kozasından çıkmak için verdiği mücadele sayesinde kanatları güçlenir. Ve uçmaya hazır hale gelene kadar o kelebek içeride çırpınır. Kanatları uçabilecek güce geldiğinde artık o kelebek kozasından çıkabilecektir. Bazen kelebekler gibi bizim de ihtiyaç duyduğumuz şey, zorluklardır. Eğer Allah, hayatta herhangi bir sıkıntı olmadan ilerlememize izin verseydi, o zaman zayıf kalırdık, en ufak rüzgarda devrilirdik.

Bu sıkıntılı günler geçtikten sonra iç muhasebesini yapıp kendini bulanlar, nimetlerin değerini anlayabilenler, evlerinden kozasından çıkan bir kelebek gibi çıkacaklar. O yüzden zahmetin altındaki rahmeti görebilmek için doğru tanımlamalar yapmalıyız; karantina değil inzina, kriz değil fırsat, eve kapanış değil, ruh alemine açılış.

Fatih Yıldız

17.04.2020

--

--